You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

07 June 2007

Tipare

Thone qe spanjollet pergjigjen mañana, mañana nese u kerkon te bejne dicka. Thone qe aziatiket punojne panderprerje. Thone qe gjermanet jane pothuaj "ushtarake" ne menyren e drejtimit te punes, qe finlandezet ne fillim marrin vendimet dhe pastaj reflektojne mbi konsekuencat dhe qe amerikanet shohin vetem "bottom line". Paragjykimet vijne natyrshem.

Per suedezet thuhet pershembull se jane punetore besnike, te thjeshte ne komunikim, te miresjellshem, degjues te mire por qe mezi marrin vendime.

Sipas "Shortcut" qe citon profesorin e etnologjise Åke Daun (profesor emeritus prane universitetit te Stokolmit) shume paragjykime jane te verteta. Miresjellja suedeze pershembull eshte shprehje e perkatesise ne shoqeri. Ajo e ben me te lehte bashkepunimin dhe perpjekjen per te arritur ne vendime te perbashketa. Sa me shume unitet ne vendimmarrje aq me mire. Per fat te keq uniteti mund te jete i demshem per rezultatet e perbashketa. Miresjellja dhe uniteti mund te cenojne suksesin sepse edhe kritika e aresyeshme apo vlerat e domosdoshme nuk del ne drite. Askush nuk do te titullohet "avokati i djallit".

Aty qendron edhe dallimi nga te tjeret. Pershembull ne Finlande askush nuk nguron te kritikoje hapur dhe pa doreza, gje qe ne Suedi konceptohet si e pakendshme. Ne Suedi njerzit e duan shume ndjenjen e perkatesise dhe unitetit ne grup, gje qe sjell edhe evitimin e konfikteve dhe perplasjeve. Mirepo pakenaqesite e nxjerrin koken ne formen e thashethemeve pas kraheve gje qe sipas profesorit Daun forcon ndjenjen e perkatesise ne nje bashkesi. (Mendoj se ky tipar i diskutimit pas kraheve eshte gjithashtu mjaft shqiptar)

Japonezet njihen per besnikeri pothuaj skllaveruese ndaj punedhenesit. Ata jane te afte te punojne me ore te tera jashte orarit pa pagese. Nderkohe amerikanet dhe pse te gatshem te punojne rendshem jane te fokusuar te bejne vetem ate detyre per te cilen jane punesuar.
Suedezet ndodhen ne zonen e mesme. Nuk punojne aq shume sa japonezet dhe amerikanet. I duan lejet e gjata vjetore, ditet e kuqe te festave en kalendar dhe sidomos ditet midis festave kur mund te behet pushim. Megjithate suedezet e identifikojne veten me vendin e punes me shume se amerikanet dhe ndjejne nje pergjegjesi ndaj punedhenesit, ndonese jo te atij nivelit ekstrem qe karakterizon japonezet.

4 comments:

 1. me pelqeu me shume shpjegimi mbi thashethemet.

  p.s: nuk ka lidhje me temen por mu kujtua tani..per momentin jeni ne periudhen e diteve te zgjatura apo jo?

  ReplyDelete
 2. me interesoi shkrimi. Une besoj qe kane te bejne shume rrethanat. Njoh njerez punetore te kthyer ne pertace per shkak te mjedisit shtypes qe ekziston ketu (ne Shqiperi flas). Ketu eshte e theksuar filozofia e kopilit: te punoj sa me pak dhe me te futme dhe te fitoj sa me shume duke jua fut. Eshte si tip fryme popullore. Dhe kjo filizofi pastaj ben nje rreth ne vetvete sepse pertacia sheh pertacine dhe e imiton duke e riprodhuar fenomenin ne mase. Kjo pastaj behet karakteristike dalluese e nje kombi.

  ReplyDelete
 3. O Elais, po ti s'paske levizur fare nga atdheu ne atdhe:)
  (si ne dikur suedezet:)))
  interesant dhe informativ shkrimi.italianet jani si thot SM per shqip sot..
  mesdhe.

  ReplyDelete
 4. @ Eni: :)
  Ke shume te drejte, jemi ne ditet e zgjatura tanime.

  @ Strangeman: Kot nuk themi "peshku qelbet nga koka".

  @ E.T.: Pse kot leviza une. Vetem per "atdheun" dhe zemren e bera gjithe ate zhvendosje :)

  ReplyDelete