You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

10 July 2007

Per te miren time

Jam cuditur dhe ankuar shpesh here sepse sapo hypi ne makine gogesij. Gogesij gjithashtu ne pune, duke pare tv, duke lexuar nje liber, duke degjuar muzike apo lajme etj, etj. Nuk ka te beje aspak me subjektin e filmit, diskutimit, kohen gjate dites apo nates. Mund te jem shume e perqendruar dhe prape te gogesij. Nuk ka nevoje te jem e lodhur ...mjafton qe te jete pak trysni e ulet ose ndonje aresye tjeter dhe gogesimat behen te paevitueshme.

Para dy-tre ditesh lexova per "aresyen madhore" qe e justifikon gogesitjen time. Eshte shenja e trupit per te mbajtur te njejtin nivel gjallerie dhe aktiviteti te larte mendor. Veprimi i mencur instinktiv i trurit tim te "mbinxehur".

Foto: AFTONBLADET BILD
Sipas artikullit qe lexova ne gogesijme qe te mos na zere gjumi. Madje gogesimat rekomandohen. Nje studim amerikan i drejtuar nga Gordon Gallup ne New York State University ka vertetuar se gogesimat ftohin pjese te trurit qe na mbajne zgjuar. Sa me shume te gogesijme aq me shume mund te rrime zgjuar dhe aktive. Eshte nje sistem mbrojtes i brendshem gje qe shfaqet sa here dikush gogesin dhe te gjithe te tjeret fillojne te gogesijne. Aktivizim ne grup...Shkrimi qe lexova tek Aftonbladet vinte ne fakt nga nje interviste e Gordon Gallup dhene Daily Mail.
Perfundimi, per te qene aktiv mjafton te gogesijme. Sipas studimi, cdo gogesime ka te njejtin efekt "ftohes" per trurin sa mbajtja e nje qeseje me akull mbi balle.

15 comments:

 1. C'me bere te gogesij me kete artikullin. :)

  Edhe mua me ndodh shpesh dhe ata qe me rrethojne ankohen per kete fakt. Kur i them pakashume kete qe shpjegove ti (e kisha lexuar dicka te ngjashme para ca vitesh) plas ironia dhe talljet.

  ReplyDelete
 2. A pa pa!
  Nuk ia them njeriu unë këtë se, do më marrin për mendjemadh.

  ReplyDelete
 3. po eshte e vertete qe eshte çlodhese ashtu siç eshte teshtima dhe disa gjera "jo etike":) çdo gje qe e liron njeriun eshte e duhshme!:) dite te kendshme lal!

  ReplyDelete
 4. Kjo ndodh kur te zene ne goje njerezit qe te duan !
  Ps:kam degjuar:)

  ReplyDelete
 5. Hi sweety!
  What`s up?
  Still on holidays?
  It was very fun these news! :)
  U made me lough !

  Kisses

  ReplyDelete
 6. Bera nje gogesime te madhe tani e u knaqa :)
  Pale kur gogesin ne avion, thua ku kam qen ;)

  ReplyDelete
 7. Gogesima eshte ngjitese. Njoni la grun', se kujtonte se po kembente shenja me nje tjeter ne autobuz. Sa gogesinte ajo, ja jepte dhe ai....

  S'esht aq inocente sa duket kjo puna e gogesimes ;)

  ReplyDelete
 8. nuk i themi ne me hapet goja per gjume zakonisht se per mua gogesitja eshte gromsitja - e shkela fare me shqipen me duket. Nejse nje artikull te ngjashem e kisha lexuar dhe mu duk sh interesant.

  ReplyDelete
 9. @ SM: Gogesima te mbara ;)
  @ N.Ago: Me mire mendjemadh se truperveluar :D
  @ Eni: Hehe, kur do vije ajo dite qe te lexojme nje studim per dobine e lirimit nga gazerat :P
  @ E.T: Jo lal, lemza eshte kur te zene ne goje ata qe te duan dhe kur te zene ne goje per thashetheme te skuqen ose nxehen veshet.
  @ Capri: I'll be back to work soon. Keep in touch. Hugs sweety :)
  @ Majla: Ne avjon nje gogesime te liron trysnine e vesheve dhe eshte ultra fare :)
  @ Emigrant: Inocenca e gromesimes eshte e padiskutueshme mos u merr me thashetheme burash qe duan te lene grate :P
  @ Tena: Edhe une ne fakt u mendova dy here para se te shkruaja gogesime pikerisht me idene se dikush mund ta ngaterronte me gromesimen qe ben njeriu pas ushqimit (belch, burp ne anglisht). Mirepo po te thosha "hapet goja per gjume" do humbiste ideja e efekteve pozitive te gogesimes.

  ReplyDelete
 10. http://images.google.com/images?q=yawn+pictures&ndsp=20&svnum=10&um=1&hl=en&start=0&sa=N

  ReplyDelete
 11. Nice :)
  Sidomos orangutangu dhe macet me pelqyen.

  ReplyDelete
 12. elais, po enciklopedi fare je moj vajze! :)

  ReplyDelete
 13. Kur me intereson sigurisht ;)

  ReplyDelete
 14. gogesi sa te duash lal, vetem mos harro te vesh doren para gojes.... ;-)

  ReplyDelete