You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

14 February 2008

Librat e javes se shkuar

Adresa "Flashmarket Close" nga Ian Rankin-
Roman kriminalistik ku intrigat nderthuren natyrshem. Trupi i nje emigranti te panjohur gjendet ne nje apartament bosh. Ne kerkimin e pashprese per nje vrases shkokolepset nje lemsh i papare racizmi, korrupsioni, burokracie. Njekohesisht ne nje pub te ri ne ndertim e siper zbulohen skeletet e nje nene me te birin. Ne fakt skeletet jane njeri plastik dhe tjetri nje skelet i perdorur per mesimdhenie ne mjekesi dhe i zhdukur disa vite me pare.

Memoirs of a Geisha nga Arthur Golden-
Libri shpaloset si kujtimet e ritreguara nga nje geisha e njohur per dike qe do t'i dokumentonte ato per ardhmerine. Shnderrimi nga nje femije i vogel, naiv me prind te semure per vdekje qe shitet ne skllaveri deri ne nje geisha fine, delikate te stervitur ne artin e konversimit dhe zbavitjes ne teater dhe manipulim. Impakti i luftes se 2 boterore ne jeten e perditshme dhe korrupsioni qe vazhdonte te lejonte deri vone jeten e pandryshuar te klasave te pasura. Perpjekjet per te gjetur nje menyre drejt dashurise se enderruar qe femije dhe realizimi madje tejkalimi i deshirave.

Confessions of a shopaholic nga Sophie Kinsella-
Chiklit i lezetshem me humor tipik anglez. Lehtesia me te cilen nje karte krediti Visa apo nje Mastercard lejon kalimin nga shpenzimet e zakonshme e te perballueshme me nje rroge te mire ne hyrjen ne borxhe qe vetem rriten e rriten eshte e padiskutueshme. Per te hequr mendjen nga shpenzimet e vetmja menyre eshte te blesh akoma me teper ose po te perpiqesh te jesh e llogjikshme te harxhosh me pak ose te fitosh akoma me shume. Becky (Rebecca Blomwood) e fut veten ne situata kaq depresionuese sa po te mos ishte humori i autores dhe zgjidhjet "deux ex machina" te problemeve libri mund te kishte qene fare mire nje tragjedi per konsumerizmin ne te cilin jetojme.

Shopaholic and Baby nga Sophie Kinsella-
Libri me i fundit i serise mbi Becky(Rebecca) Brandon nee Blomwood (disa nga librat e tjere qe nuk i kam lexuar por qe shtrihen ne kohe midis Confessions of a Shopaholic dhe Shopaholic and Baby titullohen Shopaholic and Sister, A shopaholic ties the knot, Shopaholic abroad).
Ne pritje te femijes dhe ne kerkim te shtepise se endrrave me dhoma gjumi per djale dhe vajze, me nje dhome te vecante per kepucet, ne nje zone te paracaktuar te Londres. Gafat dhe situatat tragjikomike ndjekin njera-tjetren si psh kur mjekja gjinekolloge e yjeve te Holliwoodit tek e cila Becki mezi e ka rregulluar te pranohet eshte ish e dashura e te shoqit nga koha e kolegjit dhe qe nuk e ka harruar ate. Apo kur mania e blerjs se rrobave per bebin arrin deri aty sa blihet nje karroce qe stermbushur me rroba krijon incidentin e nje bebeje qe eshte rrembyer.
Chiklit e lehte dhe plotesisht e pershtatshme per fluturime te gjata kur pagjumesia te ben grindavec dhe nje liber i tille te sjell ne humor.

9 comments:

 1. thx for sharing hon.vetem "memoirs of a geisha" kam lexuar prek ketyre.ai me ka pelqyer goxha.i kam para dhe filmin , por perveç anes vizuale , te tjerat elemente te linin per te deshiruar..

  ReplyDelete
 2. Filmin nuk e kam pare ende por besoj se do ta shoh ne te ardhmen. Libri me pelqeu megjithse kishte gjera qe ishin "oversimplified" per mendimin tim.

  Hugs hon dhe gezuar Shen Valentinin :)

  ReplyDelete
 3. Lexime të bollshme paska sjellë kremtimi i Valentinit! :)

  ReplyDelete
 4. edhe une kam lexuar 'memoires of a geisha" dhe me eshte dukur vertet sh i ndjere

  ReplyDelete
 5. "kujtimet e nej geishe" rastesisht i kam lexuar shqip e sdi pse sme kane mbetur shume ne mendje,por gjithesesi meson nje cope histori.
  Becky Blomwood eshte teper fantastike.lexim i shpejte, i lehte dhe qe te ben te qeshesh. could practice for british english!

  ReplyDelete
 6. @N.Ago: Leximet ne fakt jane nga java 6 e vitit dmth java para Shen Valentinit.

  @ Tena: Po filmin e ke pare ? Ja vlente ?

  @ Justlisi: Ke shume te drejte per gjuhen. Eshte "hilarious" dhe tipike britanike.

  ReplyDelete
 7. filmi ia vlen. nuk eshte i mrekullueshem, por eshte i realizuar bukur.

  ReplyDelete
 8. edhe une librin "memoirs of a geisha" kam lexuar dhe me ka pelqyer.flm qe i ndave me ne e dashur!

  ReplyDelete