You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

31 May 2008

Aktualitet muzikor

Stina: Pranvere(ketu ku ndodhem), lule e bime qe mezi presin te nxjerrin kokat permes tokes se (pothuaj) sapo zgjuar nga gjumi dimeror. Teksti dhe forca e kenges se meposhteme nje nxitje me vete, nje lutje, nje pohim.
Degjim te kendshem

I am the wilderness locked in a cage
I am a growing force you kept in place
I am a tree reaching for the sun
Please don't hold me down
Please don't hold me down

I am a rolling wave without the motion
A glass of water longing for the ocean
I am an asphalt flower breaking free but you keep stopping me
Release me
Release me

I am the rain that's coming down on you
That you shielded yourself from with a roof
I am the fire burning desperately but you're controlling me
Release me
Release me

11 comments:

 1. Gezohem qe te pelqeu Tena!
  Une e kam tek kenget e preferuara te vitit te fundit. Cuditerisht kur degjoj nje "hit" harroj qe mund te jete edhe suedez. Keshtu edhe me kete kengen.

  ReplyDelete
 2. Ja tek erdha për të të kthyer vizitën Elais. Kjo kënga qënka shumë e bukur. Kush janë këta që këndojnë? Na thuaj ndonjë gjë më tepër për ta. Na sill dhe ndonjë këngë tjetër po munde, më pëlqeka shumë zëri i këngëtares. Shumë faleminderit.

  ReplyDelete
 3. Kenga qe si nje shi i bute qe nuk iben dem as lulkuqes,lules me te brishte.Gjtihsesi,s'kam si e mohoj,qe me kufjet ne veshe,me dukej qe shiu i"bute"binte mbi supet e mi(apo s'ka gati 1 muaj pa rene pike,ketu,ne Florida?!)dhe u shkirva nga kenaqesia.
  Perparim Hysi,1 qershor 2008

  ReplyDelete
 4. @ E paditur: Rrofsh qe erdhe (dhe ndalove). Kengetarja eshte Frida Öhrn lindur ne 1979, grupi quhet "Oh Laura!"
  Me teper per grupin (ne anglisht)gjen ketu
  http://en.wikipedia.org/wiki/Oh_Laura
  Disa kenge te tjera te grupit mund t'i degjosh ketu
  http://www.myspace.com/laurasweden

  @ Papi: Gezohem qe te pelqeu. Ka dicka te vecante ne zerin e kesaj kengetareje. Cuditerish edhe mua me kujton shiun.
  Pershendetje!

  ReplyDelete
 5. Gjithashtu tek faqja
  http://www.ohlaura.net/ohlaura tek "MEDIA" mund te degjoni rreth 40 sekonda nga cdonjera prej kengeve te albumit "A Song Inside My Head, A Demon In My Bed"
  Textet jane prekes. Zeri i Frides eshte krahasuar me ate te amerikanes Lucinda Williams.

  ReplyDelete
 6. Elais,

  shumë faleminderit për informacionet. Do të përpiqem patjetër që të dëgjoj ca më shumë nga "Oh Laura" (emër interesant). Të them të vërtetën, nuk e njoh as këtë Lucinda Williams, por do ta "check-that-out" gjithashtu.

  Mirëushkruafshim së shpejti!

  ReplyDelete
 7. Na ngrite moralin qysh në saba, kur do thoshte dhe nëna! :)

  ReplyDelete
 8. Tek ne, lulet e pranverës, po i lenë vendin frutave të verës, dalëngadalë!

  ReplyDelete
 9. Morali eshte i rendesishem!

  ReplyDelete
 10. Gjate nates, ajo psheretiu “I dashur po vij”

  Ai: ” Edhe une zemer!”

  Femija nga dhoma ngjitur : ” Dua te vij edhe une!”

  Gjyshi: ” Po ku dreqin do veni te gjithe ne mes te nates?
  Ju ftojme te shihni : http://zeitgeistmovie.com/

  ReplyDelete