You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

03 June 2008

Dell zhgarravites

Ne ty

ne perkedheljen tende
harrohem
dhe ngrohtesi, gjelberim, lulezime pranvere ndiej

ne perqafimin tend
zgjohem
dhe gjalleri, shprese, e enderrime ndiej

ne puthjen tende
vdes
e bota shuhet, e vakumi rrotull s'me trondit ta ndiej

ne ty
e humba veten prej vitesh dhe
mungesen ende nuk ja ndiej.

Vetem
Vetem me veten
me mendimet e pakapshme si shtellunga pambuku mbytes
qe era i vertit pa i lene te bien
vetem me veten se ciles i duhet vetmia e dhene e momentit por nuk e do
Vetem me veten dhe radion zhurmemadhe qe vetmine nuk e mbush
dhe zeri yt qe me therret dhe boten ma avit,
me efektive, te fuqishme, perallore, se qindra ore
vetmie shterpe.

11 comments:

 1. po mi shoqe, po!
  zilepsje shoqërore
  A.
  :)

  ReplyDelete
 2. Te pershendes per keto poezi me plot ndjenje.
  Peraprim Hysi,3 qershor 2008

  ReplyDelete
 3. ça bohet mi gra ça bohet....? ka plas dashnia ke te gjitha blogjet...ka ardh pranvera me duket :D

  ....me pelqen ajo e para mua...kshu kot po e them se ktej nga une bo ftofet :s

  ReplyDelete
 4. shume me pelqyen te dyja, por e para eshte shkruajtur me shume zgjuarsi! nice work hon!

  muah

  ReplyDelete
 5. @ Akull: :)

  @ Moma Zeqos: Rrofsh dhe ti!

  @ Papi: Pershendetje gjithashtu!

  @ Ervivi: Gelon gjaku nga di'lli pra mo ca ti bojm' :D

  @ Eni: Thanks hon! Hugs

  ReplyDelete
 6. ELAIS
  nje fjale nuk e gjeta me vend tek poezia e dyte...

  ...me efektive...me duket shume amorfe.aspak poetike me nje fjale.por eshte vec nje mendim miredashes imi.


  pershnetje

  ReplyDelete
 7. Faleminderit per sugjerimin kapiten.
  Do e rishoh!

  Prsh :)

  ReplyDelete
 8. elais, vargje te bukura! S`me ngjajne fare me nje dell zhgarravites, vec me ca vargje perperites...

  ReplyDelete
 9. ndjese per gabimin,

  vargje peshperites...qe ideja

  ReplyDelete
 10. Faleminderit Tropoja :)
  Ne fakt une e quaj zhgaravitje cdo krijim qe bej.

  PS: dhe une qe e lexova "perserites"
  ;)

  ReplyDelete