You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

02 July 2008

Embelsire verore

S'para e vras mendjen per te ndare me ju embelsira e gatime. te vetmet perjashtime perfshijne gjerat e lehta (te vetmet qe mund te motivojne perhapjen).
Parulla e pershtatshme: Lexoje, gatuaje dhe mos ja trego armikut!

2,5 dl ajke qumeshti (me te pakten 20% yndyre) -nese gjen ajke me vanilje perdor me mire ate.
200 gram cokollate te bardhe
1 pako (2,5 dl) gjize pak te tharte pa kripe ose djathe te njome te athet me shije vanilje (cheese curd ose kesella)
1 luge gjelle sheqer pluhur

Rrih ajken. Shkri cokollaten ne banjemari (ne ene me uje te nxehte) ose ne mikrovale.
Perziej ajken e rrahur me gjizen. Shto sheqerin dhe cokollaten.
Hidhe masen e pergatitur ne gota embelsire dhe lere te ftohet ne frigorifer.
Servire me fruta pylli.

Kesella i jep embelsires nje shije te fresket e te kendshme nderkohe cokollata e bardhe dhe sheqeri e bejne "embelsire" prej verteti.

3 comments:

 1. mmm seems yummy..thanks hon

  ReplyDelete
 2. You're welcome En!
  Hope work is easy on you these first days after a vacation :)

  ReplyDelete
 3. EHH E shtyjme;) thanks hon

  ReplyDelete