You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

06 October 2014

Llokume me xhelatine

2,5-3 dl uje e 6 dl sheqer perzihen dhe zien ne zjarr te ngadalte. 
Nderkohe njomet xhelatina ne uje te ftohte (10 flete ose 5 luge gjelle pluhur- sipas llojit te xhelatines)
Perziej 6 luge niseshteje (niseshte patateje mgjse niseshteja e misrit perzihet me lehte) ne uje te ftohte hidhe ne tenxhere dhe zieje sa te pikset/trashet.
Hidhi xhelatinen perzieje dhe hiqe nga zjarri.
Hidhi pak limon per shije (ose shurup tjeter ne varesi te shijes qe do)
Nja-dy pika boje kuzhine nese do.
Hidh arrat ose stikat dhe perzieji ne mase.
Hidhi ne forme dhe lere te ftohet disa ore (6-12 ore).

Hidhen ne forme katrore me permasa 20x20 cm qe te dalin format e llokumes katrore.
Preji dhe rrotulloi ne sheqer pluhur e pak niseshte.

No comments:

Post a Comment